Ajurvéda a diagnostika

Ajurvéda a diagnostika

Ajurvéda je medicína pochádzajúca z Indie a je súčasťou najstaršej zachovanej múdrosti ľudstva, ktorú poznáme pod jedným názvom, „Védy“.  V samotnej Indii je rovnocenná s alopatickou medicínou. V súčasnej dobe,  čím ďalej tým viac, nachádza svoje miesto a uznanie liečebných účinkov a procedúr v celom svete. Preklad slova ajurvéda  jasne naznačuje jej obsah -  Ájuh znamená život a Véda, podobne, ako v slovenčine, znamená poznanie, vedu.  Ajurvéda je veda o živote. Vychádza z poznania piatich živlov (prvkov) a ich vlastností, ktoré v ľudskom tele poznáme ako tri hlavné energie pod názvom „dóša“, a to je Váta, Pitta a Kapha. Tie ovplyvňujú našu fyzickú, duševnú a emocionálnu kondíciu. Ak sú dóše vyvážené a všetky funkcie prijímania stravy, jej vylučovania sú rovnováhe, pričom je vyrovnaná a kľudná aj myseľ,  hovoríme o zdravom človeku. Keď sa jedna z dóš zvýši alebo zníži, či vychýli z ich prirodzeného zastúpenia, vzniká nerovnováha, ktorá sa časom môže prejaviť ako choroba.

Ajurvéda pomáha obnoviť stratenú rovnováhu a prináša dlhodobé zdravie. Ku každému človeku pristupuje individuálne a využíva rokmi overené postupy, ktoré sú výlučne prírodného pôvodu. Hlavným princípom liečenia je zvyčajne úprava stravy,  zmena niektorých návykov / zlozvykov,  spolu s bylinnými prostriedkami a terapiami, nechýbajú ani odporučenia vhodnej fyzickej a relaxačnej aktivity. Mnohé návody ajurvédy si môže človek osvojiť aj sám z dostupnej literatúry, ale pri vážnejších a chronických chorobách je nevyhnutný ajurvédsky lekár.

Vstup na stredisko ajurvéda je povolený len v čase prevádzkových hodín s platnou rezerváciou pre osoby nad 18 rokov.

Darčekové poukážky

 


Ajurvédska konzultácia

Konzultácia prebieha bežným spôsobom ako v Indii tisíce rokov. Je to spôsob nazývaný astha-vidyá paríksha. Ide o diagnostiku podľa tepu, jazyka, očí, vzhľadu tváre, celkového vzhľadu človeka a jeho reakcií. Dôležitou súčasťou diagnostiky je zisťovanie konštitúcie a možnej nerovnováhy pacienta, pomocou dotazníka a akupresúrnych bodov. Diagnostikou sa zistí zdravotný stav, príčina chorôb a problémov. Vstupná konzultácia trvá približne hodinu. Na základe zistení z konzultácie, bude odporučený konkrétny postup na podporu liečby Vašich zdravotných problémov. Postup môže zahŕňať vhodné terapie, dýchacie techniky, prírodné doplnky výživy, určenie vhodnej životosprávy, či návrh úpravy stravovania sa.