Ajurvéda a diagnostika

Ajurvéda a diagnostika

Ajurvéda je medicína pochádzajúca z Indie a je súčasťou najstaršej zachovanej múdrosti ľudstva, ktorú poznáme pod jedným názvom, „Védy“.  V samotnej Indii je rovnocenná s alopatickou medicínou. V súčasnej dobe,  čím ďalej tým viac, nachádza svoje miesto a uznanie liečebných účinkov a procedúr v celom svete. Preklad slova ajurvéda  jasne naznačuje jej obsah -  Ájuh znamená život a Véda, podobne, ako v slovenčine, znamená poznanie, vedu.  Ajurvéda je veda o živote. Vychádza z poznania piatich živlov (prvkov) a ich vlastností, ktoré v ľudskom tele poznáme ako tri hlavné energie pod názvom „dóša“, a to je Váta, Pitta a Kapha. Tie ovplyvňujú našu fyzickú, duševnú a emocionálnu kondíciu. Ak sú dóše vyvážené a všetky funkcie prijímania stravy, jej vylučovania sú rovnováhe, pričom je vyrovnaná a kľudná aj myseľ,  hovoríme o zdravom človeku. Keď sa jedna z dóš zvýši alebo zníži, či vychýli z ich prirodzeného zastúpenia, vzniká nerovnováha, ktorá sa časom môže prejaviť ako choroba.

Ajurvéda pomáha obnoviť stratenú rovnováhu a prináša dlhodobé zdravie. Ku každému človeku pristupuje individuálne a využíva rokmi overené postupy, ktoré sú výlučne prírodného pôvodu. Hlavným princípom liečenia je zvyčajne úprava stravy,  zmena niektorých návykov / zlozvykov,  spolu s bylinnými prostriedkami a terapiami, nechýbajú ani odporučenia vhodnej fyzickej a relaxačnej aktivity. Mnohé návody ajurvédy si môže človek osvojiť aj sám z dostupnej literatúry, ale pri vážnejších a chronických chorobách je nevyhnutný ajurvédsky lekár.

Vstup na stredisko ajurvéda je povolený len v čase prevádzkových hodín s platnou rezerváciou pre osoby nad 18 rokov.


Ajurvédska konzultácia

Konzultácia prebieha bežným spôsobom ako v Indii tisíce rokov. Je to spôsob nazývaný astha-vidyá paríksha. Ide o diagnostiku podľa tepu, jazyka, očí, vzhľadu tváre, celkového vzhľadu človeka a jeho reakcií. Dôležitou súčasťou diagnostiky je zisťovanie konštitúcie a možnej nerovnováhy pacienta, pomocou dotazníka a akupresúrnych bodov. Diagnostikou sa zistí zdravotný stav, príčina chorôb a problémov. Vstupná konzultácia trvá približne hodinu. Na základe zistení z konzultácie, bude odporučený konkrétny postup na podporu liečby Vašich zdravotných problémov. Postup môže zahŕňať vhodné terapie, dýchacie techniky, prírodné doplnky výživy, určenie vhodnej životosprávy, či návrh úpravy stravovania sa.

 

Prehliadaním našich webových stránok ukladáme do Vášho prehliadača súbory cookies. Niektoré sú nevyhnutné na správne funovanie webu a niektoré slúžia pre analytické a marketingové účely. Všetky cookies sú plne bezpečné. Prosíme Vás o súhlas s ich používaním.
Odmietnuť
Nastavenia
Súhlasím