Ajurvédska diagnostika a integratívna medicína

Ajurvédska diagnostika a integratívna medicína

Ajurvédska diagnostika

Diagnostika prebieha bežným spôsobom ako v Indii tisíce rokov. Je to spôsob nazývaný astha-vidyá paríksha. Ide o diagnostiku podľa tepu, jazyka, očí, vzhľadu tváre, celkového vzhľadu človeka a jeho reakcií. Dôležitou súčasťou diagnostiky je zisťovanie konštitúcie a možnej nerovnováhy pacienta, pomocou dotazníka a akupresúrnych bodov. Diagnostikou sa zistí zdravotný stav, príčina chorôb a problémov. Vstupná konzultácia trvá približne hodinu. Na základe zistení bude odporučený konkrétny postup na podporu liečby Vašich zdravotných problémov. Postup môže zahŕňať vhodné terapie, dýchacie techniky, prírodné doplnky výživy, určenie vhodnej životosprávy, či návrh úpravy stravovania sa.

Ajurvédsku diagnostiku zabezpečujeme v spolupráci s Dr. Divya Chandra Kumar Vinodhini a Dr. Robin Raju, ajurvédskymi lekármi v RAJ zdravia.

 

Dr. Divya Chandra Kumar Vinodhini

ayurvedic consultation_divya

Ajurvédska lekárka, RAJ zdravia

Lekárka ajurvédskej medicíny a chirurgie, absolventka University of Kerala, India. Lektorka terapie "Panchakarma" v Ayur-Avani Ayurveda Hospital & Marma Institute v Udiyankulangara v Indii. Pracovala ako lekárka v GA Pharmacy v Neyyattinkara, ďalej ako lekárka a koordinátorka oddelenia ajurvédy v NIMS MEDICITY Keralam, India. Má 11-ročnú prax klinického konzultanta v Indii a počas posledných šiestich rokov predovšetkým v niektorých európskych mestách, najmä na Slovensku, v Čechách a v Rakúsku. V našom centre poskytuje ajurvédsku diagnostiku a poradenstvo.

 

Dr. Robin Raju

ayurvedic consultation_divya

Ajurvédsky lekár, RAJ zdravia

Vyštudovaný ajurvédsky lekár pochádzajúci z indického štátu Kerala a žijúci na Slovensku od roku 2010, absolvent ajurvédskej medicíny a chirurgie na Rajiv Gandhi University of Health Science v Bangalore. Dr. Robin získal cenné klinické a praktické skúsenosti na Karnataka Ayurveda Medical College, na klinike zameranej na športovú medicínu, výživu a rehabilitácie, a taktiež v ďalších ajurvédskych centrách v Kerale v Indii. Okrem vzdelania čerpá aj z cenných dlhoročných praktických skúseností vo fyzioterapii a praktizovaní terapie "Panchakarma". V našom centre poskytuje ajurvédsku diagnostiku a poradenstvo a taktiež vykonáva Marma terapiuAbhyangu.

 

 

Integratívna medicína

Integratívna medicína je komplexný prístup k starostlivosti o pacienta, ktorý zohľadňuje celého človeka, nielen aktuálne ochorenie, a kladie dôraz na vzťah medzi odborníkom a pacientom. Zahŕňa tradičné aj alternatívne možnosti lekárskej starostlivosti ako sú joga, meditácie, ajurvédske terapie či výživové poradenstvo. Je založená na hľadaní základnej príčiny choroby, ktoré je efektívnejšie a účinnejšie ako len liečba symptómov (prevencia a predchádzanie  zdravotných problémov skôr, ako sa rozvinú). Osvojenie si zdravého životného štýlu vrátane správnej stravy, cvičenia a spánku môže viesť k odvráteniu budúcich zdravotných problémov. 

Indikácie:
- emočné/psychické/psychosomaticé problémy /traumy, depresie, syndróm vyhorenia a iné/
- arteriálna hypertenzia, esenciálna
- diabetes mellitus II. typu, komplikácie diabetu
- exogénna obezita
- ischemická choroba srdca, stavy po prekonanom infarkte myokardu
- poruchy lipidového metabolizmu /hypercholesterolémia, hypertriglycidémia/
- ochorenia muskuloskeletálneho systému /LIS, diskopatie, artritidy, artorzy, bolesti krcnej chrbtice - CK sy, CB sy, osteoporóza, osteopénia/
- kožné ochorenia: eczema atopicum, psoriasis vulgaris, acne
- poruchy spánku, spánkové apnoe
- poruchy a ochorenia GIT-u: pepticke vredy gastroduodena, IBS- syndróm dráždivého čreva, meteorizmus, slabé trávenie, habituálna obstipácia, diarrhoea chronické
- gynekológia - poruchy menštruačného cyklu /bolestivá a nepravidelná menštruácia, silné krvácanie počas menštruácie/, infertilita, endometrióza, myoma uterinum
- alergie, astma bronchiale, autoimunitné ochorenia
- hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy a nadobličiek 

Integratívnu medicínu zabezpečujeme v spolupráci s MUDr. Igorom Brizlákom, anesteziológom a lekárom integrujúcim princípy konvenčnej medicíny a ajurvédy v RAJ zdravia.

 

MUDr. Igor Brizlák

Lekár, RAJ zdravia
igor brizlak

Špecializuje sa na anesteziológiu a intenzívnu medicínu, 20 rokov pracuje aj na záchrannej zdravotnej službe. Akútna medicína má nezastupiteľné miesto pri náhlych, život ohrozujúcich stavoch. Väčšina ľudí však trpí chronickými, najmä civilizačnými chorobami, a to ho priviedlo k ajurvéde. Už 11 rokov sa venuje holistickému prístupu k liečbe chronických ochorení na princípoch ajurvédy a integratívnej medicíny. Svojimi praktickými skúsenosťami lekára a vedomosťami z ajurvédy prispieva k naplneniu konceptu RAJ zdravia.