Panchakarma

Panchakarma

Panchakarma, kráľovná očisty, cesta k regenerácii a "generálna oprava" nášho tela.

Liečenie podľa ajurvédy má tri základné kroky. Je to predovšetkým zharmonizovanie fyzického a mentálneho tela, hovoríme o prípravnej fáze, áma páčana. Cieľom prípravnej fázy je zbaviť telo tzv.ámy, čo je nestrávená potrava, lepkavá hmota, ktorá sa ukladá v tele, zabraňuje prirodzenému toku energie a spôsobuje rôzne ťažkosti. V tejto fáze sa telo zbavuje toxínov a ámy najmä podporou tráviaceho systému, prostredníctvom doplnkov stravy a úpravou stravovacieho režimu. Prispievajú ak tomu aj terapie ako je olejovanie, jemné relaxačné masáže, saunovanie, dôležitý je odpočinok, stiahnutie sa z pracovných a zábavných činností, stíšenie, uvoľnenie tela aj mysle.

Potom nasleduje fáza liečenia, v sanskrte nazývaná Panchakarma. Panchakarma je päť základných očistných techník, ktorými sa prečisťuje organizmus, vnútorné orgány sa zbavujú nečistôt, toxínov, nespracovaných a prebytočných tukov. Ide o radikálne prečistenie žalúdka, tenkého, hrubého čreva a súvisiacich orgánov, ktoré pôsobí do hlbokých vrstiev. Rozhodnutie o tom, aké očistné techniky sa použijú, závisí od zdravotného stavu jedinca, jeho dispozície a samozrejme aj samotnej choroby a jej štádia.

Po dôkladnom a hĺbkovom prečistení organizmu prichádza záverečná, vyživovacia fáza, rásajána, keď opäť pomocou úpravy stravy sa a ďalších doplnkov dochádza k regenerácii a omladeniu orgánov, ktorých činnosť bola narušená.

V našej základnej ponuke programov máme program Relax, ktorý je vhodný na prevenciu, udržanie fyzickej a mentálnej kondície. Je vhodný pre ľudí, ktorí majú vysoké pracovné tempo a potrebujú z času na čas „vypnúť“, nechať plynúť myšlienky, zbaviť sa starostí, dostať sa do nadhľadu a odstupu pri riešení problémov.

Program Detox je určený na prečistenie organizmu, má preventívny charakter, je vhodné absolvovať ho minimálne dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Rozsah detoxu nastavuje ajurvédksy lekár na základe diagnostiky, individuálne, s ohľadom na potreby a zdravotný stav jednotlivca.

Post-Covid program je nastavený na regeneráciu zdravotného stavu po prekonaní Covidu, ktorý zanecháva rôzne symptómy, môžu sa prejavovať aj niekoľko týždňov až mesiacov po prekonaní choroby. Súčasťou býva aj vnútorná očista, zbavenie sa zostatkov liekov požitých proti Covidu, ktoré majú vedľajšie nežiaduce účinky. Program je rovnako nastavený individuálne na základe diagnostiky.

Môžete si vybrať zo základnej ponuky programov, alebo sa prihláste tu na konzultáciu a diagnostiku v prípade osobitných zdravotných problémov.

Pri viacdňových programoch je možné využiť aj ubytovanie priamo v budove.