Panchakarma

Panchakarma

Panchakarma, kráľovná očisty, cesta k regenerácii a "generálna oprava" nášho tela.

Liečenie podľa ajurvédy má tri základné kroky. Je to predovšetkým zharmonizovanie fyzického a mentálneho tela, hovoríme o prípravnej fáze, áma páčana. Cieľom prípravnej fázy je zbaviť telo tzv.ámy, čo je nestrávená potrava, lepkavá hmota, ktorá sa ukladá v tele, zabraňuje prirodzenému toku energie a spôsobuje rôzne ťažkosti. V tejto fáze sa telo zbavuje toxínov a ámy najmä podporou tráviaceho systému, prostredníctvom doplnkov stravy a úpravou stravovacieho režimu. Prispievajú ak tomu aj terapie ako je olejovanie, jemné relaxačné masáže, saunovanie, dôležitý je odpočinok, stiahnutie sa z pracovných a zábavných činností, stíšenie, uvoľnenie tela aj mysle.

Potom nasleduje fáza liečenia, v sanskrte nazývaná Panchakarma. Panchakarma je päť základných očistných techník, ktorými sa prečisťuje organizmus, vnútorné orgány sa zbavujú nečistôt, toxínov, nespracovaných a prebytočných tukov. Ide o radikálne prečistenie žalúdka, tenkého, hrubého čreva a súvisiacich orgánov, ktoré pôsobí do hlbokých vrstiev. Rozhodnutie o tom, aké očistné techniky sa použijú, závisí od zdravotného stavu jedinca, jeho dispozície a samozrejme aj samotnej choroby a jej štádia.

Po dôkladnom a hĺbkovom prečistení organizmu prichádza záverečná, vyživovacia fáza, Rasayana, keď opäť pomocou úpravy stravy sa a regeneračných terapií dochádza k regenerácii a omladeniu orgánov, ktorých činnosť bola narušená.

V našej základnej ponuke programov máme program Relax, ktorý je vhodný na prevenciu, udržanie fyzickej a mentálnej kondície. Je vhodný pre ľudí, ktorí majú vysoké pracovné tempo a potrebujú z času na čas „vypnúť“, nechať plynúť myšlienky, zbaviť sa starostí, dostať sa do nadhľadu a odstupu pri riešení problémov.

Program Detox je určený na prečistenie organizmu, má preventívny charakter, je vhodné absolvovať ho minimálne dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Rozsah detoxu nastavuje ajurvédsky lekár individuálne na základe diagnostiky, s ohľadom na potreby a zdravotný stav jednotlivca.

Môžete si vybrať zo základnej ponuky programov, alebo si rezervujte termín na ajurvédsku konzultáciu a diagnostiku v prípade osobitných zdravotných problémov.

Pri viacdňových programoch je možné využiť aj ubytovanie priamo v budove RAJ zdravia.