Vyberáme z workshopu Pránájáma, vedomé dýchanie

Dag, jeden z účastníkov workshopu, nám napísal: „Takéto semináre sú pre ľudí s problémami asi to najlepšie, čo môžu dostať. Lebo z chronických ochorení sa musí každý vysekať sám, vlastnými silami, cvičením, zdravou životosprávou, posilnením tela aj ducha (a vôle). Ak človek dostane návod, ako sa má sám o seba starať, a začne s tým, je to prvý a rozhodujúci krok k úspechu.“

Pri príprave prezentácie som premýšľala, ako vystihnúť podstatu a ako sprostredkovať dôležitosť pránájámy. Bežné vysvetlenie tohto pojmu je kontrola dychu, technika dýchania, životná energia. Pre zdravého človeka je dych taký samozrejmý, že si ho ani neuvedomuje, snáď až na prípady, keď nemá dostatok vzduchu. Pritom nádych je to prvé, čo sa bábätku v živote podarí a s posledným výdychom končí život, lebo človek už nemá silu nadýchnuť sa. Zaujal ma výrok nemeckého lekára, naturopata, ktorý sa zaoberal práve procesom umierania a stanovenia doby, kedy nastala smrť. Citujem, čo napísal Christof Wilhem Hufeland (1762-1836): „Čo je život? Čo je životná energia? Najnepochopiteľnejšia sila prírody. Je všade a všetko poháňa. Je zdrojom všetkých ostatných energií organického a fyzikálneho sveta. Všetko vytvára, udržuje, obnovuje, nevyčerpateľná, nekonečná, ako skutočný božský dych. Rozumnej bytosti dáva nielen život, ale aj vedomie života.“ Z môjho pohľadu veľmi trefná definícia, vystihujúca pojem prány. A pritom nie je z prameňa jogovej literatúry.

Ako dýchame?

O dychu, o jeho energii, o technike dychu, sa v dnešnej dobe veľa hovorí najmä pri športe. Súvisí to s výdržou. Udržať sa v tempe, s usmernením sily a energie do pohybu. Technika dychu pri športe ovplyvňuje výkon. Podobne speváci, najmä operní alebo herci, tí taktiež prechádzajú školou dychu. Najnovšie sa dychom zaoberajú aj lekári, a to nielen pri pľúcnych chorobách. Dych ovplyvňuje tráviaci systém, metabolizmus a pod. Ako však dýchame v bežnom živote? Joga v dennom živote učí pránájámu podobne, ako iné jogové školy. Rozdiel je v jednom slovíčku – „v dennom“. Koľkokrát si v priebehu dňa uvedomíme svoj dych? Pritom dobre vieme, že náš rytmus dychu, jeho hĺbka a intenzita sa mení podľa situácie, v ktorej sa nachádzame. Bežne je naše dýchanie povrchné, plytké, iné je pri strese, iné pri práci, sústredení…. Rovnako to ide aj naopak. Technikou dychu a vedomým dýchaním vieme ovplyvniť náladu, postoj, vnútornú energiu.

Dych je úžasný nástroj, ktorý máme „v rukách“ a nevieme o tom.

Kurz vedomé dýchanie, Pránájáma

A toto všetko sa stalo impulzom, prečo som sa rozhodla otvoriť kurz pránájámy.

Účinky pránájámy sú bladodárne, prejavujú sa na všetkých úrovniach. Vo fyzickom tele prečisťuje krv, zvyšuje príjem kyslíka, imunitu, na psychickej úrovni odstraňuje stres, nervozitu, skľudňuje emócie a myšlienky. Na duchovnej úrovni je prípravou pre meditáciu, pomáha ju prehĺbiť. Obsahom kurzu bude najmä pozorovanie dychu, techniky dýchania a jeho vnímanie. Účastníci si osvoja aj rôzne spôsoby relaxácie a jednoduché cvičenia, ásany, podporujúce zvýšenie kapacity pľúc.

Kurz je vhodný pre začiatočníkov, najmä pre tých, ktorí potrebujú trošku uzemniť, spomaliť, znížiť stres a napätie (workoholíkov, manažérov), aj pre tých, ktorí trpia vysokým tlakom a pre tých, ktorí si chcú zvýšiť svoju imunitu.

Katarína Bohdalová, RAJ zdravia

Viac informácií o kurze vedomé dýchanie, Pránájáma nájdete tu.