Pacho – Zbojník z Hybe sa dotkol aj RAJ-a

Pri príležitosti prípravy premiéry muzikálu Pacho – Zbojník z Hybe bol v RAJ zdravia ubytovaný pán Jakub Nvota, režisér, scenárista a autor textov. Pred naším stretnutím som mala zvláštny pocit a bola som zvedavá na prvý dojem. Samozrejme som si o ňom niečo „vyguglila,“ ale tak či tak vo mne rezonovali otázky ajurvédskeho charakteru.

Akú má konštitúciu podľa ajurvédy? Aké energie sú jeho dominantné? A hneď naskakovali aj odpovede. „Je herec, textár, umelec – to sú jednoznačne vlastnosti Váty, pritom je aj režisér, čo je vodcovský typ, vlastnosť prislúchajúca Pitte. A podľa fotografií má zavalitú postavu, pevné kosti a kĺby – to vyzerá na Kaphu. Že by som mala pred sebou zriedkavý typ, človeka s dokonale vyváženými dóšami?“ V každom prípade, počas nášho stretnutia z neho vyžarovali pokoj a spokojnosť. Skúste pohľadať niektoré dóšické vlastnosti podľa nášho rozhovoru.

Premiéra muzikálu Pacho – Zbojník z Hybe dopadla z môjho pohľadu diváka vynikajúco. Diváci odmenili hercov aplauzom a na hercoch bolo vidieť úprimnú radosť nielen z potlesku, ale aj zo samotného predstavenia, zo svojho výkonu. Ako vnímate vy ako režisér ukončené dielo? Vraciate sa k nemu s pocitom, že by ste niečo zmenili, alebo je to presne podľa vašej predstavy?

Pre režiséra je premiéra väčšinou méta, ku ktorej smeruje. Ale častokrát to nie je ukončenie diela. Príchodom diváka sa začína nová etapa práce na predstavení. Sledujeme reakcie, hovoríme o nich, veľakrát sa ešte hľadá správne tempo a rytmus či vyznenie niektorých replík. Počas premiéry aj následne počas niekoľkých repríz sa všetko ešte „usádza“ a stabilizuje. A aj pri tom má režisér svoje miesto. Divák nie je len pasívny pozorovateľ, jeho prítomnosť aktívne zasiahne do vyznenia celého diela. Keby v sále nikto nesedel, odohralo by sa všetko inak. Divadlo je miesto, kde si ľudia v hľadisku a na javisku počas predstavenia vzájomne menia myšlienky. Na každej strane musí byť živý človek. Preto je každá repríza tak trochu osobitá.

Dať dokopy hercov, súbor a dosiahnuť, aby sa všetci prispôsobili vašej predstave, to mi pripadá ako odvážiť žaby… Aká je vaša taktika? Presviedčanie, vysvetľovanie, alebo aj direktívne zvýšenie hlasu?

Divadlo je dohoda. Každý sa vo výsledku musí dohodnúť s každým, inak by vznikol chaos a omyl. Musí sa veľakrát aj prispôsobiť aj ustúpiť alebo, naopak, na niečom zásadne trvať. Úlohou režiséra je zladiť všetky zložky inscenácie tak, aby sa vzájomne podporovali a násobili vo svojom vyznení. Aby spolu nebojovali. Moja taktika je dialóg a tvrdohlavé hľadanie zmyslu a významu. Aj za cenu efektnosti alebo atraktivity.

Vaša práca vyžaduje veľa cestovania, a to je náročné na schopnosť adaptácie. Máte nejaký zvyk alebo „barličku,“ ktorá vám pomáha odbúravať stres?

Hudba. Rád a veľa počúvam hudbu. A potom prechádzky, najlepšie niekam k vode. Voda má na mňa od detstva zázračný účinok. Vždy, keď mi bolo ťažko, išiel som k jazeru. Tam všetko pominulo, dodnes to tak mám. Rád chodím, som chodec odmalička a baví ma to. Ale dosť mi pomáha aj upratovanie. Niekto to nechápe, ale ja si napríklad pri takom vysávaní oddýchnem. Alebo pri práci v záhrade. Pretože tam hneď vidíte výsledok. To ma baví. Povysávate a je čisto. V divadle si častokrát na nejaký výsledok musíte počkať.

V období skúšok predstavenia ste boli ubytovaný v RAJ zdravia. Nie je to úplne bežný hotel. Ubytovanie je určené aj hosťom, ktorí prichádzajú na očistné kúry. Stretli ste sa v minulosti s ajurvédou ako s liečebnou metódou? Absolvovali ste niekedy ajurvédske terapie? Wellness alebo masáže tiež pomáhajú na uvoľnenie. Využívate aj takéto možnosti?

Najviac ma bavilo, keď sa ma niekto spýtal: „Kde bývaš?“ A ja som mohol povedať: „V RAJ-i.“ To mi bude chýbať. Je to nádherná budova, má v sebe silného ducha a toho pocíti človek hneď ako vstúpi a na recepcii zdvihne hlavu do výšky, prejdúc pohľadom cez všetky poschodia až do oblakov. Človek tu nájde pokoj a priestor na tiché úvahy. Ja nie som pravidelný návštevník wellnessajurvédu poznám len z počutia, ale rád by som takú terapiu zažil. Na masáž chodievam častejšie, lebo keď človek veľa cestuje tak ako ja, jeho chrbát aj krčné stavce to cítia, musím sa o ne starať.

Mali ste možnosť stravovať sa v našej vegetariánskej reštaurácii Manna. Nechýbala vám mäsitá strava na raňajky, prípadne na večeru?

Už dva roky nejem mäso, takže z tohto pohľadu som sa nesmierne z vašej kuchyne tešil. Našiel som v nej inšpiráciu na rôzne spojenia a konkrétne recepty. Aj keď som nemal čas stravovať sa u vás pravidelne, vždy ma zaujímalo, čo sa v ktorý deň varí. A raňajky u vás s tofu praženicou alebo lievancami boli vždy dobrý začiatok dňa. Najviac ma však oslovil jeden z vašich čajov, myslím, že sa volá Harmónia mysle. Ten by som odporučil každému a k nemu pistáciový koláčik, ktorý to u mňa vyhral na celej čiare.

Na spánok som sa pána Nvotu radšej nespýtala. Je to píliš citlivá otázka, lebo spánok a sny vedia prezradiť veľmi veľa. 

Rozhovor pripravila: Ing. Katarína Bohdalová, majiteľka RAJ zdravia